Układy formalne (TUL) – w Taekwon do symbolizują dwadzieścia cztery godziny jednego dnia wieczności, lub całe życie Choi Hong Hi poświęcone zbudowaniu, doskonaleniu i propagowaniu TaeKwon-Do. Jest to ślad wyryty w dziejach historii, który nie zginie wraz ze śmiercią twórcy Taekwon do.

Prawidłowo wykonany układ powinien:

– rozpoczynać i kończyć dokładnie w tym samym miejscu;
– przez cały czas wykonania należy zachowywać poprawne ułożenie wszystkich części ciała;
– w odpowiednich momentach należy przechodzić od napiec do rozluźnień mięsni;
– ruch powinien być zwolniony lub przyspieszony w zależności od interpretacji wykonywanej formy;
– przed przystąpieniem do nauki kolejnego układu należy dokładnie opanować układ poprzedni;
– ćwiczący powinien żnąc cel każdego ruchu układu;
– każdy ruch powinien być wykonany możliwie najrealniej;
– techniki ataku i obrony, nożne i ręczne, w lewa i w prawa stronę powinny być wykonywane jednakowo;
– ćwiczący powinien znać nazwy wykonywanych technik, oraz symbolikę układu.

SAJU JIRUGI

7 ruchów – forma wstępna do układów, składająca się z uderzenia i bloku, wykonywane w cztery strony świata. Ćwiczenie dla początkujących na biały pas.

SAJU MAKGI

8 ruchów – forma wstępna do układów składająca się z dwóch różnych bloków, wykonywana w 4 strony świata. Ćwiczenie dla początkujących na biały pas.

 

CHON-JI

19 ruchów – nazwa układu dosłownie oznacza Niebo-Ziemia i w Azji interpretowana jest jako stworzenie świata lub początek ludzkości. Pierwsza część symbolizuje niebo, druga ziemię.

DAN-GUN

21 ruchów – nazwa pochodzi od świętego Dan Gun Wanggom, który jest uważany za legendarnego założyciela Korei.

DO-SAN

24 ruchy – nazwa jest pseudonimem koreańskiego patrioty Ahn Chang Ho, który całe życie poświęcił szerzeniu edukacji oraz walce o niepodległość Korei.

WON-HYO

28 ruchów – nazwa układu wywodzi się od mnicha buddyjskiego żyjącego w VII wieku w dynastii Silla. Doprowadził on do przyjęcia buddyzmu jako głównej religii w Korei.

YUL-GOK

38 ruchów– nazwa jest pseudonimem wybitnego filozofa i uczonego Yil (1536-1584) zwanego „Konfucjuszem Korei”. Ilość ruchów symbolizuje miejsce urodzenia na 38 stopniu szerokości geograficznej.

JOONG-GUN

32 ruchy – nazwa pochodzi od patrioty koreańskiego Ahn Joong Gun, który dokonał zamachu na japońskiego gubernatora Hiro Bumi Ito odpowiedzialnego za przyłączenie Korei do Japonii w 1910 roku. 32 ruchy symbolizują wiek patrioty w chwili wykonania wyroku śmierci.

TOI-GYE

37 ruchów – nazwa jest pseudonimem literackim wybitnego filozofa i uczonego Yi Hwang, wielkiego znawcy neokonfucjonizmu. Ilość ruchów odpowiada 37 stopniom szerokości geograficznej, miejscu jego urodzin.

HWA-RANG

29 ruchów – jest to nazwa dobrowolnej formacji wojskowej skupiającej w swych szeregach „kwiat młodzieży”, powstałej na początku VII wieku, za czasów dynastii Silla. Ilość ruchów nawiązuje do ówczesnej 29 dywizji elitarnej piechoty, w której rozwijano i doskonalono techniki walki będące pierwowzorem współczesnego Taekwon-do.

CHOONG-MOO

30 ruchów – było to imię nadane wielkiemu admirałowi Yi Soon-Sin. Uważa się go za wynalazcę prototypu łodzi podwodnej

Na filmach układy wykonuje Jarosław Suska zawodnik Lewart Lubartów, trzykrotny mistrz świata układów formalnych 4-6 Dan. Filmy zostały zamieszczone całkowicie szkoleniowo.